תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 442

10/01/2019
ד' בשבט, תשע"ט

שלום רב,

חושבים טירת צבי
מזה למעלה מעשור נמצאת קהילת טירת צבי בצמיחה משמעותית: קליטת עשרות משפחות, בניית למעלה מ-40 בתים בהרחבה (השלב הבא כבר בתכנון), ומערכת החינוך שהפכה לגדולה בעמק. במקביל, נמצא הקיבוץ בתהליכי שינוי. ב-5 השנים האחרונות הוא מתנהל כקיבוץ מתחדש, ולפני כשנתיים חזר לקלוט לחברות. תהליך צמיחה זה, לצד מאפייני הקהילה (קהילה ציונית-דתית, ותיקה, רב-דורית), מציב אותה בפני צמתים שונים בהווה ובעתיד הקרוב. ביום שישי שעבר, התכנסו 170 חברי ותושבי טירת צבי לשיח קהילתי שעסק בעתידה וצמיחתה של הקהילה כחלק מתהליך בינוי קהילתי "חושבים טירת צבי" שמובילה יעל ברקן דולב יו"ר הקהילה, בשיתוף אגף הצמיחה של עמק המעיינות ואגף החברה של התנועה. דבר התורה של הרב אורי ליפשיץ, וסרטון קצר והומוריסטי פתחו את היום. יעל הציגה את הקהילה והקיבוץ המתחדש ע"י חיבור למושגים, נתונים והחלטות שהתקבלו בעבר. לאחר מכן ב-9 מעגלי שיח, עסקו בשאלה מה לשמר ומה לשנות, מתוך ראיית ההשפעות, הרווחים והמחירים של ההחלטות והדרכים להתמודדות עמם. אחת השאלות המרכזיות שנדונה היא הקליטה למעמד אחד של חברות מלאה. במעגלים שהונחו ע"י חברי ותושבי ט"צ התקיים שיח פתוח, אמיתי ורגיש. הועלו בו תקוות, מחשבות, שמחות, חששות וכאבים. כל החומרים נכתבו, נאספו, ויעובדו כבסיס להמשך התהליך. סרטון מרגש שהציג את התייחסותם של ילדי טירת צבי (גן) למושגים כמו: חבר, תושב, הרחבה, קיבוץ ועוד, חתם את השיח. יישר כוח גדול לקהילת טירת צבי על הובלת היום ע"י כוח מקומי תוך פתיחות, הקשבה ואכפתיות. אנו רואים בתהליך זה חלק מפיילוט ודגם של בינוי קהילה בין חברים ותושבים ובניית תמונת עתיד משותפת באגודה שיתופית חקלאית קיבוצית אחת, ומאמינים שהוא יחזק את היישוב- הקהילה והקיבוץ.

קרן קד"ם – מאגף המשק והכלכלה
קרן קד"ם נועדה לסייע לקיבוצים ולמפעליהם "בתקופות רגישות" וכן לסייע בקידום ומימון פיתוחים עסקיים. הנהלת הקרן - דובי מילר, אמיתי פורת, יענקלה רוט וגיל הס, נפגשת מעת לעת עם הגופים להם ניתנה ערבות ומתעדכנת במצבם. השבוע סיירה נציגות הקרן במפעל 'תבור שיווק' של קיבוץ בית רימון ונפגשה עם הנהלת המפעל שהציגה את ההתפתחויות והשינויים הדרמטיים החיוביים העוברים על המפעל (שיווק ומכירה דרך אמזון ועוד), תוך חיזוק מוטת השליטה והבקרה. היה מרשים לפגוש את הצוות מוביל וביניהם חברי התנועה – יוסי יורב (מנהל תפעול, בית רימון) ורוני רוזנצוויג (מרכז המשק, לביא) ואת גדי בר-נר מנכ"ל המפעל את דורון סטינצקי היו"ר, ואנשי הקיבוץ והנהלת משק בית רימון. פגשנו צוות שמחויב למשימות ומנהל שגרת עבודה מסודרת ומנוהלת היטב. החיבור בין חברי הקיבוץ הצעירים החדשים, לבין המשק שלהם, הוא אחד האתגרים העומדים בפני קיבוץ בית רימון הנבנה מחדש. אנו מאחלים לקיבוץ בית רימון, למפעל ולכל העוסקים במלאכה שיראו שכר בעמלם ושנמצא יחד את הדרך לשילוב הדור הצעיר של בית רימון במגוון התפקידים במפעל.

כנס החינוך השנתי התשיעי- עמל כפיים
למעלה מ-100 אנשי ונשות חינוך מלידה ועד בכלל, מהחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי ברחבי התנועה, השתתפו בכנס החינוך השנתי ה-9 שלנו. הכנס, התארח במלון לביא המפנק והמשתתפים זכו באירוח לבבי ומאיר פנים. מטרת הכנס השנה - חיבור צוותי החינוך לערכים של עמל כפיים, עבודת אדמה, יצירה וחקלאות ישראלית באופן חווייתי ובלתי אמצעי. ביומו השני של הכנס עסקנו בין השאר: בפיצוח היתכנות עבודת הנוער בקיבוצים לאור האתגרים בניצבים בפנינו, בעזרת יזמים שהתמודדו עם העניין בכלים שונים; בסוגיית אתגרי החקלאות הישראלית עם צוות "חוות עדן" שבעמק המעיינות. קיימנו ביקור מעורר השראה בבית הספר בלביא בהובלת רותי בולביק, התנסינו במגוון חוויות יצירה של מלאכות קדומות ולבסוף חברנו ליצירה משותפת שכל צוות חינוך הכין כמזכרת מהכנס. שמחנו לפרגן לצוות החינוכי שעמל ומשקיע רבות בחינוך ילדינו, לאפשר לו להתאוורר ולהתרומם מעל השגרה, לקבל השראה ולהרחיב אופקים והכל באווירת יחד עם עמיתים ושותפים לדרך מכל התנועה. תודה לאגף חברה, למפיקת הכנס - אור קרביץ, לאמרי פז רכז הנוער, למלון ולצוותו היקר, למרצים ולמנחים, ולצוותי החינוך היקרים שהשתתפו, והכירו תודה. להתראות בכנס העשור של החינוך, בשנה הבאה.

מרשת החינוך התנועתית
במהלך כנס החינוך התנועתי התכנסו מנהלי מוסדות החינוך של הרשת לפורום המנהלים השני של שנת הלימודים תשע"ט. במהלך המפגש דנו המנהלים בתפקידה של הרשת. קינלי הציג ניתוח SWOT של חוזקות וחולשות, איומים והזדמנויות של הרשת. אמיתי הציג את ההתנהלות הצפויה של הרשת לאחר פרישתו של קינלי בסוף החודש. שיאו של המפגש היה בלי ספק בהרצאתו מעוררת ההשראה של סלמן זרקה, מנכ"ל בית חולים זיו ולשעבר סגן קצין רפואה ראשי, אשר סיפר את סיפור חייו מנער בכפר פקיעין, דרך לימודי עתודה רפואית ועד התפקיד השני בחשיבותו בחיל הרפואה. תקופתו כמנכ"ל בית החולים עומדת בין השאר בסימן התמודדות עם אתגרי הרפואה בפריפריה וטיפול מסיבי בפצועים הסוריים שהובאו באלפיהם מעבר לגבול. בשולי המפגש עלתה גם שאלת חוק הלאום והתחושות כלפיו בקרב הדרוזים שכרתו ברית עם המדינה ומשרתים אותה כל חייהם.

אירועים קרובים בתנועה
קישורים לפרטים והרשמה:

ה' בשבט תשע"ט - 11.01.2019
מלון דונה גרציה, טבריה

י"א-י"ג בשבט תשע"ט - 17-19.01.2019
עין צורים

ט"ו בשבט תשע"ט - 21.01.2019
כנס 'תמורות בענף החלב'
בארות יצחק

י"ז בשבט תשע"ט - 23.01.2019
כנס 'כוחה של קהילה משלבת'
קבוצת יבנה

כ"ב בשבט תשע"ט - 28.01.2019
כנס בארות בנגב השמיני
עלומים

כ"ג בשבט תשע"ט - 29.01.2019
טכנלוגיה ויהדות בחינוך
קבוצת יבנה


שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב