תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 433

08/11/2018
ל' בחשון, תשע"ט

שלום רב,

חג הסיגד

בחינוך החברתי בקיבוצים רבים שלנו, מציינים השבוע את חג הסיגד - המסמל את הכמיהה של 'ביתא ישראל' במשך אלפי שנות גלות, לעלות לירושלים. החג הפך להזדמנות להיכרות עם הקהילה האתיופית, סיפורם הציוני ותרבותם הייחודית. במעלה גלבוע בנו גוד'גו - בית אתיופי מסורתי ורקדו ריקודים מסורתיים;  בסעד, זאת השנה השנייה, 'עלו להר' לקריאה בתורה כפי שנוהגים בחג הסיגד; בכפר עציון שמעו על מבצע משה ובקיבוצים נוספים ציינו את הנושא בגילאים השונים. חג סיגד שמח!

עפים גבוה - עושים טוב
סמינרי החורף של נוער הקבה"ד יוצאים לדרך! מדווח אמרי פז, רכז נוער וצעירים: גם השנה יעברו החניכים בכיתות ט'-י"ב סמינרים מושקעים, רציניים וחווייתיים העוסקים בערכי הליבה של התנועה. כיתות ט' בסמינר "חיים על המקף" יחקרו את החיבור שבין תורה לעבודה ומהו בעצם קיבוץ דתי; כיתות י' יחשפו לנבכי הכלכלה הישראלית והשפעת הכסף על חיינו בסמינר "על מספרים ואנשים"; בסמינר "מסע בעקבות הדמוקרטיה" יפגשו כיתות י"א עם דמויות שונות ומגוונות בחברה הישראלית במטרה לחקור את דרכם שלהם; וכיתות י"ב יבררו את מקומם של גברים ונשים בחברה מעורבת ואת היחסים ביניהם בסמינר "חברה שלמה". תאריכים הסמינרים: סמינר י"ב – חמשוש שבת פרשת וישלח, 22-24.11.18 במעלה גלבוע; סמינר י"א – חמשוש שבת פרשת בשלח 17-19.1.19 בקיבוץ לביא; סמינר י' – חמשוש שבת פרשת משפטים 31.1.18-2.2.19 בעין צורים; סמינר ט' – חמשוש שבת פרשת כי תשא 21-23.2.19 בכפר עציון; ההרשמה דרך המדריכים והמדריכות בקיבוצים. חורף מעשיר ונעים! אמרי

אור דולק בבית הכנסת – 80 שנה לליל הבדולח
הערב (חמישי, 8.11.2018), יושארו האורות דולקים בבתי הכנסת שלנו בקיבוצים, לאות זכרון הלילה ההוא ותקומת עם ישראל מאז ועד היום, וכן בבתי כנסת רבים בארץ ובעולם. בחלקם יתקיימו מפגשים שיעסקו במשמעות היום. אנו מזמינים את כל הקיבוצים בהם יושארו האורות דולקים להעלות תמונה לדף הפייסבוק של המיזם 'אור דולק בבית הכנסת' או לשלוח ל-amudum@kdati.org.il  תמונה אחת ברורה של בית הכנסת המואר, ואנו נעלה אותה לדף הפייסבוק של המיזם עם שם הקיבוץ.

יום הכוון לשנת י"ג ולצבא
בשבוע שעבר התקיים בבית ספר שק"ד יום הכוון לשנת י"ג ולצבא, בהובלתו של זיו כרמל. הצעירים משכבת י"ב נחשפו למגוון האפשרויות העומדות בפניהם וקיבלו הדרכה וכלי עזר להתמודדות עם האתגרים וההחלטות שבפניהם. היום עסק בשני צירים מרכזיים: הכנה להתמודדות עם תהליכי המיון והשיבוץ של המערכת הצבאית, והיכרות עם כיוונים אפשריים בשנת י"ג. בוגרי ביה"ס שיתפו בחוויות שלהם משנה זו והוצגה בפני המשתתפים תכנית הי"ג המשימתי על מגוון אפשרויותיו. בשנים האחרונות הולך ופוחת מספרם של בוגרינו הבוחרים בי"ג משימתי. אנו בתנועה סבורים שלצד מגוון המסגרות הלימודיות (מכינות, ישיבות וכדו'), האופציה של שנת י"ג משימתית בהחלט ראויה ומומלצת. יעידו על כך מנהלי המוסדות שבהם מתנדבים בוגרינו וכמובן הבוגרים עצמם שחווים שנה משמעותית ומעצבת. מחלקת י"ג ובטחון בתנועה מאחלת לכולם הצלחה רבה ושנה משמעותית בכל כיוון בו יבחרו ותשמח לסייע במידת הצורך. תודה לכל השותפים להצלחת היום ובעיקר לזיו על ארגון היום והובלתו.    

מפגש הנהגות בחצרים - בין קהילה ועסקיה
השבוע קיימנו בקיבוץ חצרים יום עיון ולימוד משותף להנהגות הקיבוצים (מזכירים/ מנהלי קהילה ומרכזי משק / מנהלי עסקים). כותרת המפגש היתה: יחסי גומלין בין קהילה ועסקיה. שמענו מצביקה ברקאי (יו"ר הכלכלי של חצרים), על התפיסה הניהולית והפיתוח הכלכלי-עסקי של חצרים, ועל ניהול יחסי הגומלין בין העסקים לקהילה – לקיבוץ. בהמשך סימנו לעצמנו מה הן השאלות שבהן נרצה להעמיק ברב שיח שהתקיים בסוף היום. בדרך סיירנו במפעל המרשים של 'נטפים' בחצרים. המפגש הציף שלל נושאים, אתגרים ודילמות. בין היתר עסקנו ב: מבנה אירגוני ותרבות אירגונית; מודל חלוקת רווחים/ מדרג שימושים; שקיפות ושיתוף ציבור; גיבוש עתודה ניהולית; עידוד צעירים לחזרה לקיבוץ ולהשתלבות בענפים; ליווי יזמויות וניהולן; ועוד... לחלק מהסוגיות היתה התייחסות משמעותית וניתנו רעיונות לפתרון ואפשרויות לדרכי פעולה שניתן לקחת הביתה לכל קיבוץ, להתאים ולפתח. חלק מהשאלות נשארו פתוחות כחומר למחשבה ועיבוד. פגשנו קיבוץ מרשים ומעורר השראה, שחשף באומץ גם דילמות ואתגרים שניצבים בפניו. דומה שחשיבות היחסים ושיתוף הפעולה של הקהילה עם עסקיה, הוארה והודגשה במפגש. תודה לרותם וגיל על היוזמה, ליפעת על השת"פ בבניית המפגש וההנחיה המדוייקת. תודה לקיבוץ חצרים על האירוח, השיתוף והפתיחות.

תהליכים חברתיים
בעין הנצי"ב התקבלה ההחלטה על שינוי באורחות החיים בהצבעה חמישית, בתמיכת 76% מהחברים. אנו מברכים את ההנהלה והצוות המוביל, ואת כלל חברי עין הנצי"ב, על שהצליחו להסכים בסופו של יום, ברוב משמעותי' על הברית החברתית המעודכנת ועל ההסדרים שמבטאים אותה. כחלק מהתהליך ביקר בקיבוץ גם רשם האגודות השיתופיות והתקיים עם משרדו תיאום, שנמשך והולך גם כיום. יש לעין הנצי"ב עוד דרך לעבור ביישום ובהטמעה של ההסדרים, וכן נדרשות השלמות משמעותיות כדי שההצעה תהיה גם שער לצמיחה וקליטת חברים חדשים לקיבוץ, אך בעז"ה הנהגת עין הנצי"ב ביחד עם חבריה, יוכלו לאתגרים שלפניהם.

צעדת הדרום
אל היוזמה המרגשת שצמחה מתוך הנוער ביישובי עוטף עזה, הצטרף נוער מהקיבוצים שלנו. בני הנוער צועדים היום, יום חמישי, מעין עמינדב ועד לכנסת. ההצטרפות באה מתוך חוויית החיים המאתגרת שלהם ושל חבריהם, על מנת להשמיע קול, להביע סולידריות ומעורבות, להשמיע קול אותנטי של דאגה לעתיד הדרום, ודרך כל אלה גם להעביר חיבוק עבור כל תושביו.

שבת שלום וחודש טוב,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

חסר רכיב