תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 426

06/09/2018
כ"ה באלול, תשע"ח

שלום רב,

ימי היערכות של המזכירות הפעילה לקראת תשע"ט
השבוע עלינו חברי המזכירות, לחבל הגולן לימי היערכות - סיכום השנה החולפת, גיבוש, למידה ותכנון קדימה לשנה הבעל"ט. בתוך כך, פגשנו את אלי מלכה ראש מוא"ז גולן באתר 'מעין הקשתות' - 'אום אל קנטיר' ולמדנו על אסטרטגיה, חזון ומעשה בפיתוח הגולן ועל שיתופי הפעולה האזוריים המרשימים באשכול גליל מזרחי. שנת תשע"ח התאפיינה בכניסה והרחבה של תחומים חדשים/ מתחדשים בפעילות המזכירות התנועתית: ייסוד רשת החינוך ; התיישבות מתחדשת - גרעין דתי לכרם שלום, והיערכות להקמת התיישבות חדשה בברוש ; מעורבות חברתית -במשימות בקיבוצים ובהקמת/ צרוף קהילות עירוניות; פיתוח שירותים ופעילות כלכלית חדשה. במרבית התחומים נידרש להתקדם ביישום עד לתוצאות משמעותיות. בהיבט התקציבי נידרש למאמץ בעבודה של הגדלת המקורות התקציביים ב- 2019. בשנה זו אנו מבקשים לקיים כינוס של מועצת התנועה (שבט תשע"ט - 2.19). בעז"ה נעשה ונצליח.

מאגף המשק והכלכלה
השבוע התקיימה ישיבת וועדת תיכנון במועצת החלב לגיבוש עמדה מקצועית בנושא היקף הייצור הנדרש לשנת 2019 . מחד רק החודש אושרו ברשומות תוספות המיכסה שניתנו ל-2018 והודעות יצאו למשקים, אך מסתבר שהיקף הגידול בשיווק מוצרי החלב על ידי המחלבות נמוך בהרבה מהתכנון, דבר שיוצר עודפים גדולים ומצריך ניצול כספי הקרנות לטיפול בעודפים. מסתמן שלקראת שנת 2019 היקפי המכסות לא יגדלו וסביר שאף יקטנו. עמדה זאת תוצג לשר החקלאות המנהל את המכסות על פי חוק והוא שיקבל את ההחלטה. מומלץ למשקים להיות עם היד על הדופק בקשר לכל תכניות הייצור לגבי השנה הבאה. נמשך גם המאמץ העיקרי לייצר הסדר כולל בענף.

ערב לימוד וניגון עלומים
השבוע התכנסנו לערב שכולו לימוד וניגון בקיבוץ עלומים שבעוטף עזה. שמחנו עם האורחים שבאו מקרוב ומרחוק (מלביא שבצפון ועד השכנים מהקיבוצים והמושבים הסמוכים). תודה לאנשים עלומים ובראשם ועדת תרבות בראשות גיתית שלום שעמלו כעדת נמלים, פינקו והשקיעו בקבלת האורחים והיו שותפים מלאים לגיבוש הערב ; לצוות מרכז הרצוג שעמל על גיוס המרצים והוביל את הערב בשקט וביעילות מרשימים. לרבנית יפית קליימר שפתחה את הערב, לעידן ג'יימס ולהקתו שהכניסו לאווירה, לכל המורים ולכל שאר השותפים שבו מקרוב ומרחוק בהתנדבות, ניגנו ושרו, לימדו, הרימו סחבו. בזכותכם זכינו לערב משמעותי ומרחיב לב.

שבילים – לציונות וצדק חברתי
מחזור ב' של התכנית לציונות הדתית יוצא לדרך בהובלת הקיבוץ הדתי וקרן ברל כצנלסון. מדובר בתכנית הכשרה להנהגת הדור הבא. מיועד לצעירים וצעירות המאמינים בערכים של שותפות, אחריות חברתית, הומניזם וליברליות ורוצים לחזק את ההבנה הידע והכלים שלהם לפעילות חברתית בנושא. התכנית מחייבת מיון וקבלה וההשתתפות בה ללא תשלום. יהיה מרתק, מצמיח ומחבר. הרשמה לתהליך המיון באתר האינטרנט או בפייסבוק התנועתי.

הכשרת צוותי חינוך
ביום חמישי, ב' בחשוון תשע"ט, 11.10.2018 בכפר עציון יתקיים יום הכשרה לצוותי החינוך החברתי קהילתי. ביום ההכשרה נעסוק בהעצמת מוטיבציה, כלים פדגוגיים, למידת עמיתים וגיבוש בין קולגות, וחידוד ערכים של החינוך החברתי קהילתי. היום מיועד לכל המדריכים והמנהלים בחינוך החברתי בקיבוצים, החדשים והוותיקים כאחד. נשמח בהשתתפות כלל הקיבוצים. הרשמה דרך אנשי מחלקת חינוך או באתר האינטרנט של תנועת הקיבוץ הדתי.

חתימה על אמנת השיח
פרוייקט אמנת השיח הישראלי קם על מנת ליצור שיח מכבד גם בין עמדות סותרות ונקי מהשמצות ומניכור. לשם כך, במהלך הקיץ, פעילי המיזם ערכו מעגלי שיח ברחבי הארץ בהם שמעו מהציבור מה היה רוצה שייכלל באמנה. השבוע השתתפו שלושה נציגי התנועה – קובי שטיין ועינת לוי מקבוצת יבנה, ותהל לאו (אוברמן, במקור מלביא), בסדנת ניסוח אמנת השיח. מדווחת תהל: ביום שלישי לקחנו חלק ביום שלם שנועד לניסוח אמנת השיח וכתיבתה, יחד עם אנשים מכל הקשת הישראלית. היתה חוויה מאוד מעניינת, בה היה עלינו למצוא את המילים הנכונות שיהיו מוסכמות מחד, ועם זאת יהיו בעלות תוכן ומשמעות. שמחנו לקחת חלק ביוזמה שרוב פעיליה אינם דתיים. השמעת קולנו היתה חשובה ובנוסף לכך, הרגשנו שזוהי חובתנו הדתית לפעול למען יצירת שיח ישראלי המקיים את המצוות שבין אדם לחברו. האמנה כוללת נושאים כגון כבוד לאדם (גם לבר הפלוגתא), היצמדות לאמת, טיעון לגוף העניין ולא לגופו של אדם, הימנעות מהסתה וכד'. לאחר דיון ארוך הגענו לניסוח המדייק את מטרת האמנה והוא התקבל על כל הנוכחים. בטקס חגיגי חתמו כל נציגי הארגונים השותפים על האמנה וכעת אנו יוצאים לשלב הבא של הפצתה למנהיגי ציבור ולאזרחים נוספים. ביממה הקרובה יופץ נוסח האמנה ויעלה גם באתר הקיבוץ הדתי.

מוסדות החינוך ברשת
בית ספר שק"ד היסודי בשדה אליהו פתח את שנת הלימודים, עם 2 כיתות א' בלבד. לאחר שמספר תלמידי בית ספר הגיע ליותר מ-800 הוחלט על פיצול בית הספר וכך נפתח לצידו של בית ספר שק"ד בית ספר חדש - ממ"ד 'שדות'. בינתיים עד השלמת המבנה החדש, פועל 'שדות' בתוך שק"ד. מכאן שבשנת הלימודים תשע"ט מתפצלים תושבי עמק המעיינות לשלושה בתי ספר – 'שק"ד' ו'שדות' שבשדה אליהו, ובית ספר ממ"ד 'ביכורים' שבמושב ביכורה. כך יצא שהשנה נפתחו סך הכל 6 כיתות א' - 2 בשק"ד, 2 בממ"ד שדות ו-2 כיתות נוספות בממ"ד ביכורים. בהצלחה לכל התלמידים בעמק המעיינות, במוסדות החינוך התנועתיים , ולכל ילדי ישראל.

"ותרחם עלי, שלא אפול לידי זיקנה לעולם. שלא תהא עבודתך זקנה וישנה, אצלי לעולם. 
 רק אזכה לחדש עצמי בכל יום ובכל עת ובכל שעה. לחדש כנשר נעורי, להתחיל בכל פעם מחדש"
(רבי נחמן מברסלב, ליקוטי תפילות)

שבת שלום ושנה טובה, שנת התחדשות!

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב